Dobre pojemniki próżniowe – jak działają?

Dobre pojemniki próżniowe – jak działają?

admin / Wrzesień 9, 2020

Szacuje się, że przeciętny Polak rocznie marnuje ok 250 kg jedzenia. Spowodowane jest to nieodpowiednim sposobem przechowywania potraw, co niekorzystnie wpływa na budżet oraz może powodować dolegliwości zdrowotne w postaci zatrucia żołądkowego. Coraz popularniejsze stają się naczynia próżniowe, w których można bezpiecznie przechowywać niezjedzone pożywienie i powrócić do niego za jakiś czas. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ miejsce jedzenia jest na stole, a nie na śmietniku.

Czym są pojemniki próżniowe?

Są to szklane bądź plastikowe naczynia, których za pomocą specjalnej pompki odsysa się powietrze. Dobrym przykłądem są Vacsy firmy Zepter: https://zepterpolska.pl/pojemniki-prozniowe-vacsy. Powstała wewnątrz pudełka próżnia, sprawia, że przechowywane w niej produkty, utrzymują swoje wartości odżywcze, nawet pięciokrotnie dłużej niż w zwykłych pojemnikach. Brak powietrza blokuje możliwość pojawiania się bakterii i grzybów i pleśni oraz chroni potrawy przed nasiąkaniem zapachem innych potraw. Zazwyczaj naczynia te nadają się do mycia w zmywarce, z wyjątkiem pokrywy.

Jakie jedzenie można w nich przetrzymywać?

Produkty spożywcze, które można przechowywać w pojemnikach próżniowych są przeróżne – od świeżych, surowych, ugotowanych mięs, ryb, serów, salami po napoje alkoholowe i bezalkoholowe, desery i suche produkty, jak kawa, herbata czy paluszki. Równie doskonale naczynia te sprawdzą się w procesie marynowania mięsa. Można je ulokować w lodówce i zamrażarce, co pozwoli na zachowanie jakości potraw i ponowne wykorzystanie ich podczas kolejnego gotowania. Niektóre naczynia próżniowe dostosowane są do wysokich temperatur, dzięki czemu można podgrzewać je w mikrofalówce.

Dodatkowe zastosowania pojemników próżniowych

Świetnie sprawdzają się także w branży informatycznej, ponieważ można w nich schować różnego rodzaju sprzęt elektryczny, np. kable, słuchawki, części zamienne. Dobra wiadomość jest również dla kolekcjonerów oraz moli książkowych, ponieważ pudełka próżniowe mogą chronić przed wilgocią stare książki, obrazki, ważne dokumenty czy pamiątki rodzinne. równie dobrze sprawdzą się w łazience, na strychu oraz w piwnicy.

Korzyści płynące z użytkowania pakowarek próżniowych

  • Zdrowy i bezpieczny sposób na wydłużenie terminu ważności produktów, bez używania konserwantów i innych szkodliwych ulepszaczy.
  • Potrawy dłużej zachowują swoje wartości odżywcze, smak, aromat, nie przesiąkając zapachem innych produktów.
  • Jedzenie wolne od bakterii, wirusów, pleśni.
  • Planowania zakupów z wyprzedzeniem i racjonalne gospodarowanie nim.
  • Możliwość rzadszego gotowania, na rzecz wykorzystania gotowych potraw.
  • Można w nich przechowywać wszystko- od żywności, po przedmioty użytku codziennego.
  • Oszczędność pieniędzy.

Wygląd próżniowych naczyń

Pojemniki te w zależności od producenta mają różne wzory, kolory, pojemności, ceny oraz mogą występować samodzielnie lub w zestawach. Do wyboru mamy pudełka w kształcie, np. walca, kwadratu, prostokąta oraz tuby, i pojemności od kilku mililitrów do kilku litrów. Przykrywki zazwyczaj są kolorowe, a pozostała część przedmiotu przeźroczysta, by z łatwością móc zidentyfikować co znajduje się w środku. Zakres cen waha się od kilkunastu do kilkuset złotych, w zależności od jakości materiału z jakiego został pojemnik stworzony.

Akcja społeczna alternatywą dla pojemnika próżniowego

Z każdym rokiem coraz popularniejsze w naszym kraju stają się miejskie lodówki, potocznie zwane „jadłodzielniami”. O co w tym chodzi? Władze miast ustawiają w miejscach publicznych puste lodówki, do których dostęp ma każdy mieszkaniec a korzystać z niej może na dwa sposoby. Jeśli zostało nam w lodówce za dużo jedzenia, które nie zostanie spożyte, można je oznaczyć krótkim opisem oraz terminem jej przygotowania, a następnie umieścić w „jadłodzielni”. Każdy kto ma ochotę może poczęstować się znajdującymi w tej lodówce potrawami i przynieść coś od siebie. Jest to świetna akcja, która pozwala nie tylko uchronić żywność przed zepsuciem się, ale również pozwala zjeść coś dobrego osobom bezdomnym i pozostającym w trudnej sytuacji życiowej.

Ciekawostka

Dnia 1 marca 2020r. weszła w życie ustawa, która zakazuje marnowania jedzenia. Dotyczy ona w szczególności sklepów, ponieważ to one najwięcej wyrzucają żywności, nie tylko przeterminowanej, ale również uszkodzonej czy „źle wyglądającej”. Za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia, które nadawało się do spożycia przyjdzie im zapłacić karę w wysokości 10gr/kg. Co w takim razie mają zrobić z produktami, które z jakiegoś powodu nie mogą być sprzedane? Sklepy mają nałożony na siebie obowiązek podpisania umowy z organizacjami pozarządowymi, opiekującymi się seniorami oraz osobami bezdomnymi i tam nieodpłatnie mają przekazywać niesprzedany towar. Za niewywiązanie się z nakazu, grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Nad przestrzeganiem nowego prawa czuwają inspektorzy ochrony środowiska, a pieniądze z nałożonych kar mają wpływać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

@ 2017 esol wordprss theme